Spoczywaj w pokoju Papciu!

W wieku 97 lat zmarł polski grafik i rysownik Henryk Chmielewski. Papcio Chmiel – autor wspaniałych komiksów „Tytus, Romek i A’Tomek”.

Foto: https://kultura.gazeta.pl/

Urodził się i mieszkał w kamienicy nazywanej Piwnicą Gdańską przy ul. Nowomiejskiej 18/20 m. 7 w Warszawie. W latach 1930–1936 uczęszczał do Publicznej Szkoły Powszechnej nr 3 przy ul. Rybki 32. W 1936 rozpoczął naukę w prywatnym męskim Gimnazjum im. Stefana Żeromskiego Towarzystwa Przyjaciół Polskich Szkół Średnich przy ul.  Marszałkowskiej 150. Był członkiem 70 Warszawskiej Drużyny Harcerskiej. Jest także absolwentem Akademii Sztuk Plastycznych w Warszawie.

Jest autorem kontynuacji serii komiksowej „Sierżant King z królewskiej konnicy” oraz komiksów własnego pomysłu „Półrocze bumelanta” i „Witek sprytek”. Szerzej znany, z bardzo popularnej i szeroko znanej serii komiksów „Tytus, Romek i A’Tomek”. Do maja ukazało się już 31 części serii wyżej wymienionych komiksów.

Henryk Chmielewski zmarł w nocy z 21 na 22 stycznia 2021 r. Informację o jego śmierci przekazał Piotr Kasiński – współorganizator Międzynarodowego Festiwalu Komiksu i Gier w Łodzi.

Powstaniec Warszawski, również znany i bardzo kochany przez rzeszę ludzi. Sam muszę przyznać, że bardzo lubiłem zatapiać się w uniwersum jego komiksów. Będzie nam Ciebie brakować. Spoczywaj w pokoju!

5 1 vote
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
0
Would love your thoughts, please comment.x